Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Interfejs USB-port równoległy FTDI z oferty Glyn

Article Image
W ofercie firmy Glyn znajdziemy szeroki asortyment układów scalonych produkowanych przez szkocką firmę Future Technology Devices International Ltd specjalizującą się interfejsach do magistrali USB.

Firma FTDI produkuje szeroki wybór układów realizujących sprzętowo interfejs “USB ⇔ inny port”. Układy tej firmy kilkanaście lat temu zrewolucjonizowały rynek i nadal utrzymują na nim silną pozycję. Uwalniają one konstruktora urządzenia z potrzeby realizowania komunikacji USB własnymi siłami. Jeden z układów z tej rodziny jest przedsatwiony na ilustracji 1.

Układy FTDI FT120T

Jest to układ FT120 określany przez producenta jako “USB Device Controller with Parallel Bus IC”. Można to przetłumaczyć jako scalony sterownik urządzenia USB z komunikacją równoległą. Ten układ z jednej strony podłączamy “do komputera przez USB”, a z drugiej do mikrokontrolera, no i… ”działa” jako port równoległy. Cała naprawdę złożona struktura komunikacji jest realizowana sprzętowo przez ten układ. Nie musimy martwić się ani o warstwę fizyczną ani programową. Schemat aplikacyjny przedstawia Ilustracja 2.

Schemat komunikacji USB-uC przy zastosowaniu układu FTDI FT120T

Jak widać realizacja transmisji USB przy pomocy tego układu wymaga naprawdę tylko kilku drobnych elementów dyskretnych, łącznie w cenie dużo niższej niż jedna gałka lodów w polskim kurorcie latem. Realizując ten schemat uzyskujemy bezproblemowo działającą komunikację mikrokontrolera z hostem USB. Komputer widzi urządzenie USB (klasę tego urządzenia możemy wybrać “w” układzie FT120), a mikrokontroler prowadzi komunikację przez port równoległy (czyli wystawia i odczytuje słowa ośmiobitowe). Układ może pracować z napięciem zasilania 5 V lub 3,3 V, zasilanie może pochodzić z zewnętrznego zasilacza, ale też z magistrali USB. Podstawowe parametry układu znajdziemy w tabeli 1.

Podstawowe parametry układu FT120R

W dołączonej do artykułu karcie katalogowej znajdziemy szczegółową dokumentację układu wraz ze schematem wewnętrznym. Warto się z nią zapoznać, aby w pełni docenić możliwości tego układu. Warto też zajrzeć na stronę tego układu. Tam znajdziemy dokładną dokumentację łącznie z notami aplikacyjnymi, zasobami programowymi do pobrania i opisem zestawu ewaluacyjnego dla tego układu. Zestaw ten składa się z płyty głównej, którą można obsadzić różnymi modułami, w tym modułem z “naszym” układem FT120.

Jeżeli chcemy dodać do budowanego urządzenia komunikację USB z magistralą równoległą, to ten układ jest dobrym rozwiązaniem. Przy “poważniejszych” zastosowaniach istotne jest to, że układ jest certyfikowany na zgodność ze standardem USB. 

Przy mniej poważnych zastosowaniach warto spróbować “pobawić się” nim nawet bez mikrokontrolera. Daje on nam to, czego początkującym brakuje od czasu, gdy złącza równoległe zniknęły z PC-tów. Port równoległy to bardzo fajna sprawa.

Można do niego podłączyć diody LED (ewentualnie przez odpowiednie drivery), można podawać sygnały “STEP/DIR/ENA” dla maszyny CNC, można sterować wyświetlaczami. Można poczuć się jak “starożytny hobbysta” i zaprogramować

ATmegą podłączając ją do portu równoległego (tak jak kiedyś do portu drukarki). W celach edukacyjnych ten układzik daje naprawdę bardzo duże możliwości.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa zestawu ewaluacyjnego dla FT120T
Firma: GLYN Poland
Tematyka materiału: Układ interfejsu USB-port równoległy
AUTOR
Źródło
www.glyn.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"