Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Uniwersalne przełączniki wandaloodporne marki SCHURTER

Article Image
Z urządzeniami elektronicznymi spotykamy się dziś nie tylko w domach i zakładach pracy – ale również w przestrzeni publicznej. Na tym etapie technologicznej rewolucji powstała konieczność stosowania wyjątkowo trwałych i odpornych względem warunków atmosferycznych elementów interfejsu użytkownika. Najprostszym z tych elementów jest zwykły przycisk – taki, jaki znajdujemy w autobusie, pociągu, bramce parkingowej, windzie, bankomacie czy na przejściu dla pieszych. Przyciski te, zwane wandaloodpornymi, z powodu swej powszechności, wydają się czymś banalnym. Niemniej jednak, są wynikiem długoletnich eksperymentów, precyzyjnej inżynierii oraz specjalistycznych technologii produkcji.

Firma SCHURTER to szwajcarski producent specjalizujący się w komponentach zabezpieczających obwody elektryczne i elektroniczne. Oprócz bezpieczników, filtrów przeciwzakłóceniowych czy złączy zasilających, w portfolio marki SCHURTER znaleźć można szeroką ofertę przełączników wandaloodpornych. Ich producent, światowy lider w tej dziedzinie, dokłada wszelkich starań, by produkty sygnowane logotypem SCHURTER spełniały najbardziej wymagające standardy (międzynarodowe i przemysłowe), a także odznaczały się trwałością i niezawodnością.

Klasycznym rozwiązaniem dla przełączników wandaloodpornych są przełączniki przyciskane. Stosowane są one przeważnie w pomieszczeniach zamkniętych o dużym natężeniu ruchu. Ich konstrukcja opiera się na zamknięciu mikroprzełącznika w szczelnej, odpornej na „niedelikatne” użytkowanie obudowie. Z powodzeniem można podłączyć do obwodu przystosowanego do zwykłych „niewandaloodpornych” przełączników. Część dostępna dla użytkownika końcowego urządzenia Produkty zazwyczaj jest wykonana ze stali kwasoodpornej lub aluminium, co zapobiega korodowaniu, a także ułatwia utrzymanie ich w czystości, a także regularną dezynfekcję. Niektóre modele posiadają wbudowaną diodę LED, czyli podświetlenie przycisku, która poza realizowaniem podświetlenia, może też pełnić funkcję informacyjną (na przykład mrugające światło, które sygnalizuje ruch windy lub potwierdza przyciśnięcie). 

Drugim rodzajem są przełączniki piezoelektryczne. Nie posiadają one części ruchomych, po przyciśnięciu powierzchni przycisku, następuje przekazanie sygnału do obwodu. Są to trwałe elementy, których dodatkową zaletą jest beziskrowość. Mogą być stosowane we wnętrzach zawilgoconych (np. w kabinach prysznicowych), a także w pomieszczeniach, gdzie przechowuje się łatwopalne substancje. Znajdują również zastosowanie w aplikacjach zewnętrznych, dlatego przyciski marki SCHURTER produkowane są w klasie ochrony IP67. Przeznaczone są do obwodów sterujących, ponieważ mogą pracować przy prądach nieprzekraczających 1A.

Pojemnościowy przełącznik SCHURTER z podświetleniem RGB

Trzecim rodzajem są przełączniki pojemnościowe. Działają one na tej samej zasadzie co pojemnościowe czujniki dotyku używane np. w ekranach telefonów komórkowych. Odznaczają się wyjątkową czułością oraz praktycznie nie zużywają się. W tej kategorii spotkamy też najnowocześniejsze rozwiązania marki SCHURTER, jak np. podświetlanie realizowane za pomocą LED-ów RGB. Pełna gama kolorów może posłużyć jako element sygnalizacyjny lub pełnić funkcję estetyczną. 

Na które właściwości przełącznika należy zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego przełącznika będzie uzależniony od wielu czynników. W zależności od aplikacji, konstruktor może potrzebować konkretnej konfiguracji styków, specyficznej budowy przycisku czy określonej liczby pozycji stabilnych (1 lub 2).

W katalogu firmy TME znalazły się przyciski o konfiguracjach DPDT, DPST, SPDT, a także SPST (również w wersjach NO); elementy wklęsłe i wypukłe; wyposażone w uszczelki itp. Możliwe, że najważniejszą cechą przedstawionych tu elementów jest ich producent. Marka SCHURTER, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i dbałości o jakość oraz trwałość produktów, zasłużyła na miano jednego ze światowych liderów w produkcji przycisków wandaloodpornych. Na pewno warto zapoznać się z artykułami tego producenta, które są dostępne w ofercie firmy TME.

Wideo
Firma: SCHURTER Electronics
Tematyka materiału: Przełączniki wandaloodporne w ofercie TME
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"