Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Już dostępny w Polsce: dwunapędowy pojazd elektryczny bZ4X firmy Toyota

Article Image
Dwunapędowy pojazd elektryczny bZ4X oferuje baterię o pojemności 71,4 kWh, którą można naładować w 30 minut, oraz 516 km zasięgu w cyklu mieszanym WLTP. Jest to pierwszy samochód z bateryjnym napędem elektrycznym (BEV) z linii bezemisyjnych aut elektrycznych bZ (ang. beyond Zero).

Najnowszy pojazd elektryczny firmy Toyota posiada napędy na: przód lub 4 koła. Wersja FWD ma umieszczany z przodu silnik elektryczny o mocy: 204 KM i 265 Nm momentu obrotowego. Auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w 7,5 s, a prędkość maksymalna sięga 160 km/h. Wersja AWD uwzględnia 2 silniki elektryczne o mocy: 109 KM każdy i 336 Nm momentu obrotowego. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 6,9 s, a komputer steruje pracą silników, by zużycie energii było optymalne. Wiodące w klasie możliwości terenowe stanowią efekt zastosowania nowego napędu na 4 koła, który nosi nazwę: XMODE. Kierowca może wybierać dowolne tryby pracy XMODE, ażeby dopasować je do jazdy po: śniegu i błocie, w głębokim śniegu i głębokim błocie (do 20 km/h), bądź też i w bardzo trudnych warunkach (do 10 km/h) - z wykorzystaniem funkcji Grip Control, która dobiera odpowiednią prędkość podczas podjazdu pod wzniesienie, zjazdu lub jazdy po prostej.

Dwunapędowy pojazd elektryczny bZ4X 

Bateria litowo-jonowa (Li-Ion) o pojemności 71,4 kWh obejmuje 96 ogniw chłodzonych cieczą, kontrolowanych w aspekcie stanu pracy i poziomu zużycia. Akumulator może być ładowany z łatwością przy pomocy szybkiego złącza. Pojazd elektryczny bZ4X wyposażono w trójfazową ładowarkę pokładową o mocy: 11 kW, umożliwiającą skorzystanie z domowej stacji ładowania Wallbox. Za sprawą kluczowych właściwości platformy e-TNGA, bZ4X prowadzi się stabilnie i dynamicznie - zarówno w wersji z napędem na przód, jak i z napędem na 4 koła. Platforma e-TNGA zapewnia wysoką sztywność konstrukcji oraz niskie położenie środka ciężkości, dzięki czemu auto prowadzi się pewnie. Gwarantowany jest rozstaw osi, który wynosi 2,85 m.

Więcej informacji pod adresem: toyotanews.eu

Dwunapędowy pojazd elektryczny bZ4X 
Galeria
Wideo
Firma: Toyota
Tematyka materiału: bateryjne napędy elektryczne, bZ4X, napędy elektryczne, pojazdy elektryczne, Toyota, XMODE
AUTOR
Źródło
toyotanews.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"