Kryptowaluty chętnie wykorzystywane są w coraz większej ilości branż. Odkrywane są kolejne metody ich stosowania, co z radością przyjmują ich posiadacze – również Ci z Polski. Nie wszystkim jednak tak nieograniczona swoboda elektronicznych pieniędzy się podoba, na co dowodem są słowa Christine Lagarde z Europejskiego Banku Centralnego. Zależy jej na uregulowaniu kwestii wirtualnych monet, co może na dobre zakończyć erę ich anonimowości.
Kryptowaluty rosną w siłę i rozwijają się w błyskawicznym tempie
Kryptowaluty nie są związane z żadnym bankiem, krajem czy władzą. Nie mają formy fizycznej, a do tego gwarantują anonimowość. Na ich bezpieczny zakup pozwala profesjonalna giełda kryptowalut, za pośrednictwem której transakcje wykonywane są w pełni zdalnie i błyskawicznie. Biorąc wszystkie te zalety pod uwagę, trudno się dziwić, że coraz więcej osób realizuje płatności właśnie w ten sposób. Dzięki temu coraz chętniej wprowadzane są one też do kolejnych branż, takich jak m.in. turystyka czy gaming.
Ten ostatni sektor pozwala kryptowalutom na szczególny rozwój, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnym modelem e-commerce. Powstają w ramach takiego działania nawet specjalne bramki płatności, za pomocą których gracze mogą wykorzystywać posiadane przez siebie elektroniczne monety na cele związane z rozgrywkami. Umożliwia to dokonywanie błyskawicznych transakcji, bez konieczności podłączania do platformy swoich kart czy rachunków bankowych.
Polacy pokochali kryptowaluty. Bitomaty w każdym powiecie
Każda osoba, która śledzi regularnie wiadomości związane z najnowszymi technologiami czy projektowaniem i programowaniem elektroniki wie, że kryptowaluty cieszą się popularnością również w Polsce. Coraz więcej Polaków posiada wirtualne pieniądze, a co za tym idzie – rozwija się nasz rynek stacjonarnej wypłaty środków trzymanych w krypto.
Zgodnie z zapowiedzią ATM Egera, w naszym kraju pojawić się ma 3200 punktów pozwalających na wymianę elektronicznych monet. Dla porównania – obecnie ma być ich 158 i ustawione są jedynie w największych miastach. Aby idea ponad 3 tys. Bitomatów miała odpowiednie przełożenie, przywołać tu można ilość tego typu urządzeń w innych krajach Europy. Obecnie liderem jest Hiszpania, gdzie zamontowano ich… 207. Za nią znalazła się Szwajcaria (144) i Austria (133). Światowym liderem stacjonarnych automatów do wymiany kryptowalut są Stany Zjednoczone – Amerykanie mają ich około 31 tys.
Europejski Bank Centralny ureguluje wirtualne monety?
Kryptowaluty mają wielu zwolenników, nie brak jednak również osób, które dostrzegają ich wady. Dyrektorka Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, od dłuższego już czasu podkreśla, że konieczne jest uregulowanie rynku monet elektronicznych i zakończenie anonimowości transakcji, które są za ich pośrednictwem przeprowadzane.
Choć ramy regulacyjne mają zostać stworzone, a prace nad nimi rozpoczęły się już w 2020 roku, to do Parlamentu Europejskiego sprawa trafić miała w przyszłym tygodniu. Lagarde namawia organy europejskie do przeprowadzenia prac regulacyjnych w tempie błyskawicznym, aby kwestia została zamknięta możliwie jak najszybciej. Skąd jednak wynika ten nagły pośpiech?
Pochodząca z Francji dyrektorka EBC sugeruje, że przy użyciu wirtualnych pieniędzy Rosja może starać się uniknąć sankcji, które nałożyła na nią Unia Europejska po ataku na Ukrainę. Kwestie regulacyjne mają uniemożliwić taki proceder, choć cała sprawa wywołuje wiele emocji. Dla wielu osób to właśnie pełna anonimowość i uniwersalność transakcji w Bitcoinach i innych elektronicznych monetach była ich największą zaletą.
Głos w sprawie zabrał również sprawozdawca, Stefan Berge. Zgodnie z jego słowami głosowanie w Parlamencie Europejskim w tej kwestii odbędzie się nieco później, niż zakładano. Opóźnienie ma zapobiec ewentualnemu powstaniu mylnego wrażenia, że planem ma być całkowita delegalizacja wirtualnych pieniędzy, a nie o to ma chodzić w tym działaniu.