Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Niezwykły robot

Ten stworzony w ramach programu DARPA Underminer automat jest zdolny poruszać się po rurach bez konieczności przerywania realizowanego w nich przesyłu. Ostatnia jego demonstracja w kampusie badawczym GE w amerykańskim mieście Niskayuna udowodniła możliwość stosowania go w aplikacjach związanych z monitorowaniem, inspekcją i naprawą rurociągów. W trakcie tej demonstracji "Pipe-worm" przemierzył mierzącą 100 metrów długości rurę, której średnica była w różnych miejscach różna, a zakręty ciasne i rozlokowane blisko siebie. Efekty działania natychmiast zaskoczyły obserwatorów - opracowany robot wywarł na nich ogromne wrażenie.
Article Image

Dzięki sztucznej inteligencji i dedykowanym czułkom, robot „Pipe-worm” automatycznie rozpoznaje zakręty, kolana i połączenia rur o różnych średnicach, w celu opracowania mapy sieci rurociągów w rzeczywistym czasie. Wspomniane czułki pozwalają od razu wykryć wszystkie zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu robota, który może funkcjonować nawet przy szybko płynących cieczach. Eliminacja tkwiących w rurach odpadów stałych, które są poważnym problemem współczesnych systemów kanalizacji jest w szczególności opisywanemu robotowi pisana - nie są mu straszne m.in. góry tłuszczowe.

Kampus badawczy firmy General Electric w amerykańskim mieście Niskayuna

Jak tłumaczy główny ekspert General Electric w zakresie miękkiej robotyki, Deepak Trivedi - koordynator prac nad robotem „Pipe-worm”:

"(Nasz nowy - przyp. red.) robot (…) przenosi koncepcję hydraulicznego węża kanalizacyjnego na zupełnie nowy poziom. Ten wyposażony w sztuczną inteligencję autonomiczny robot jest zdolny do samodzielnej kontroli i (…) naprawy rurociągów (nawet jeżeli występują - przyp. red.) odpady stałe w postaci gór tłuszczowych (…). Dzięki (specjalnie zaprojektowanym - przyp. red.) czułkom, poziom percepcji „Pipe-worm” jest (niezwykle - przyp. red) wysoki, co pozwala mu na wykonywanie ostrych skrętów bądź pokonywanie drogi w ciemnych, nieznanych częściach (…) rurociągów".

Kampus badawczy firmy General Electric w amerykańskim mieście Niskayuna

Oprócz monitorowania, inspekcji, naprawy oraz mapowania sieci rurociągów, zespół ds. robotyki i autonomii General Electric bada również inne zastosowania autonomicznej inspekcji oraz naprawy, zwłaszcza dla sektora energetycznego i lotniczego. Zdaniem Trivediego zmniejszone wersje robota „Pipe-worm” mogłyby być wykorzystywane do kontroli dużo mniejszych przestrzeni, w tym kanałów, w którym znajdują się światłowody. Opracowany robot jest jedynym w swoim rodzaju rozwiązaniem - jego opracowania serdecznie gratulujemy!

Pan Deepak Trivedi - główny ekspert General Electric w zakresie miękkiej robotyki, koordynator prac nad robotem „Pipe-worm”
Wideo
Firma:
Tematyka materiału: DARPA Underminer, GE, General Electric, Pipe-worm, roboty, rurociągi
AUTOR
Źródło
www.ge.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Praktyczny kurs op-ampów
1/10 Wzmacniacz operacyjny ma:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"